Buławy Enar – jakie zastosowanie mają w wibrowaniu betonu

26 września 2023 Budowa i remont

Zbyt duża ilość powietrza w mieszance betonowej negatywnie wpływa na jakość tego materiału – tworzą się szczeliny i pory, które osłabiają właściwości betonu. Naprawa tych wad jest kosztowna i czasochłonna, dlatego lepszym rozwiązaniem jest użycie buławy do zagęszczania betonu.

Wibrowanie betonu – dlaczego jest tak istotne?

Wibrowanie betonu to proces pozwalający zagęścić i ujednolicić mieszankę betonową. Buława Enar, dostępna w ofercie msv24.pl, pomaga pozbyć się z wylanej masy betonowej pęcherzy powietrza oraz innych gazów, jak również nadmiaru wody. Z pomocą buławy beton uzyskuje właściwą konsystencję i równomiernie się rozkłada w formie, ściśle przylega do uzbrojenia, osiąga gładką powierzchnię bez porów i pęknięć. Bez wcześniejszego wibrowania beton ma zwykle dużo gorsze parametry, jest mniej wytrzymały i szybciej pęka.

Jak działa buława do betonu?

Używana do zagęszczania betonu buława to ta część wibratora, która zanurzana jest w świeżo wylanej mieszance. Posiada wbudowany mimośród, który podczas pracy generuje drgania o wysokiej częstotliwości. Buława jest napędzana silnikiem elektrycznym bądź spalinowym, w zależności od modelu wibratora.

Buława Enar wyróżnia się nie tylko wysoką częstotliwością i amplitudą drgań, ale też bardzo solidną konstrukcją, dzięki czemu może pracować w najtrudniejszych warunkach. Buława jest wytrzymała i odpowiednio zabezpieczona, z systemem wodoszczelnym i szpicem z hartowanej stali. Aluminiowa skrzynka wyłącznika jest odporna na uderzenia i nie grozi jej przeniknięcie wilgoci z mieszanki betonowej – buława Enar jest całkowicie bezpieczna dla użytkownika, choć oczywiście należy jej używać zgodnie z instrukcją.

Do jakich prac używa się buławy wibracyjnej?

Buława do zagęszczania betonu jest niezbędna na każdym placu budowy, niezależnie od wielkości inwestycji. Używa się jej między innymi podczas wylewania fundamentów, stawiania słupów i podciągów, robienia podjazdów. Wibrowanie buławą należy zacząć jeszcze zanim rozpocznie się proces wiązania i twardnienia betonu.

Parametry urządzenia warto dobierać stosownie do zakresu prac – bardzo mocny sprzęt będzie problematyczny w obsłudze i transporcie, z kolei przy robotach budowlanych na dużą skalę małe urządzenia nie zdadzą egzaminu. Należy też dopasować wymiary buławy do pozostałych elementów wibratora.

Materiał partnera zewnętrznego

26 września 2023 Budowa i remont

0 Komentarze